Jooga ja venitamine

Jooga võib vähendada meie kortisooli ja esmast stressihormooni, mis omakorda võib parandada meie üldist tervist. Lisaks see annab meile jõudu, paindlikust ja vaimu-keha teadlikkust.
Esimene ja lihtsaim asi, mida ette võtta on tunnetada oma keha ning leida sobiv uinumise aeg. Meil kõigil on see olemas. Nii nagu meil on olemas vajadus puhata, on meis olemas ka uinumise ja ärkamise mehhanism. Kui sul on aga juba uinumisega probleeme, siis ilmselt sa seda kohe ei tunneta. Seepärast pead valima selle aja teadlikult ning mõnda aega sellest kinni pidama. Seejärel lõpeta söömine vähemalt kaks tundi enne oma uinumise aega. Lülita pool tundi enne voodisse minekut välja kõik elektroonilised seadmed. Nii annad oma kehale aegsasti teada, et oled valmis uinuma.

Venita ennast
Mõned lihtsad liigutused võivad teha imet! Näiteks järgmine venitusharjutus sobib ideaalselt enne magamaminekut. See lõdvestab ja loob soodsa pinnase, kuhu rahulik uni saab rõõmuga tulla.
Lamades selili pinguta ja venita oma muskleid peast kuni varvasteni. Siruta oma jalalabasid ja varbaid, ning siis kõverda varbaid. Korda sama veel paar korda. Lõdvesta kogu keha hetkeks. Seejärel tõsta parem käsi üle pea ja siruta välja vastas jalg. Pinguta õrnalt parema käe ja vasaku jala muskleid kolm korda. Vaheta poolt ning korda harjutust. Pane käed enda ümber ning kallista ennast nii kõvasti, et õlad liiguksid teineteise suunas. Hoia seda asendit 3 sekundit. Vaheta käsi nii, et kui enne oli pealmine parem, siis nüüd on vasak ning korda harjutust. Lõdvestu teadlikult ning täielikult.
Ole enda vastu lahke ning õrn. Võta aega ning märka, kuidas iga korraga seda harjutust tehes sinus midagi muutub. Teadlik tähelepanu koondamine endasse aitab ka sinu meeltel rahuneda.

Praktiseeri hingamist
Hingamine on võti meie alateadvusse, sellega võid teha imet. Iidsed joogid nimetasid hingamisharjutusi pranayaamadeks. Vali endale mõni uinumist soodustav või lihtsalt keha puhkereziimile häälestav pranayaama ning praktiseeri seda enne magamaminekut. Või siis hinga lihtsalt sügavalt ning aeglaselt, hoides oma tähelepanu koguaeg õhu liikumisel. Jälgi näiteks, et hingad välja kaks korda kauem kui sisse. See aeglustab südame tööd ning häälestab organismi puhkereziimile.

Lõõgastu koos Nidra jogaga.
Nidra jooga ehk jooga uni on iidne sügavalt lõdvestav joogapraktika nii füüsilisele kehale kui ka meeltele. Jooga Nidra tasakaalustab nii sümpaatilist kui ka parasümpaatilist närvisüsteemi, lõdvestab ja vabastab lihaseid pingetest, vähendab aju aktiivsust ja tasakaalustab aju vasakut ning paremat poolt. Seda kutsutakse vahel ka teadvel magamiseks, kuna selle protsessi käigus viiakse keha väga sügavasse lõdvestusse, või siis puhkeseisundisse ilma, et me uinuksime. See teeb selle kasutamise muidugi keeruliseks, kuid juhendamise või regulaarse praktiseerimise abil on võimalik see ideaalne puhkeseisund siiski saavutada. Alustamiseks kasuta mõnd video versiooni, mille leiad näiteks youtube kanalist otsisõnaga “Yoga Nidra”. Juhendamise abil on sul lihtsam õppida oma keha täieliku lõdvestamist, hoides oma meeled ärkvel. Jooga Nidra võib olla küll nendest nippidest üks keerukamaid, kuid uskuge see on seda pühendumist väärt. Tuues endasse selle lõdvestuse ning hoides ennast teadvel saavutad midagi, mida ei asenda ükski tedvuseta uni.